POP3 و IMAD

برای شروع لازم به ذکر است که هر کاربر اینترنت برای چک کردن پست الکترونیک خود از دو راه میتواند اقدام کند.
1) از طریق سرویس دهندگان پست الکترونیک (web email) همانند Gmail  و  Email
2) از طریق نرم افزار های پست الکترونیک همانند Mozilla thunderbird , microsoft outlook
برای استفاده از 2 پروتکل POP3 , IMAP  باید کاربر به صورت محلی (local) دارای یک کلاینت دریافت باشد.
دو نرم افزار شناخته شده در این زمینه که با برقراری ارتباط با برقرای ارتباط با سرویس دهنده, پست الکترونیک را دریافت میکنند. Mozilla thunderbird , microsoft outlook
Post Office Protocol :POP3
pop3
: در لایه اپلیکیشن کار میکندو در پروتکل tcp/ip قرار میگیرد. در صورت استفاده از این پروتکل پس از دریافت پست الکترونیک ( دانلود پست الکترونیک ) ارتباط با سرور قطع شده و پست الکترونیک از روی سرور حذف میشود (ارتباط یک طرفه)  و قابلیت ویرایش پست الکترونیک به صورت آفلاین وجود دارد مانند حذف کردن پست الکترونیک, لازم به ذکر است که در pop3 گزینه ای وجود دارد که به ما این امکان را میدهد که پس از دریافت پست الکترونیک, پست الکترونیک  از روی سرور پاک نشود ولی چون بیشتر سرویس دهندگان پست الکترونیک  که در ایران مورد استفاده قرار میگیرند از سرورهای خارج از ایران کنترل میشوند و قابلیت دسترسی به پست الکترونیک کاربران به سادگی امکان پذیر است, بهتر است گزینه ذخیره در سرور را استفاده نکنیم. در واقع با  pop3  کاربر پست الکترونیک را از سرور دانلود کرده و در فضای محلی نگهداری میکند و از ذخیره شدن پست الکترونیک  در فضای مجازی جلوگیری میکند.
Internet Message Access Protocol
IMAP : در صورت استفاده از این پروتکل پس از دریافت پست الکترونیک, پست الکترونیک از روی سرور پاک نشده و در واقع بدون نیاز دانلود پست الکترونیک از روی سرور (قابلیت دانلود وجود دارد) میتوانید هر گونه ویرایش از قبیل حذف, جستجو, ساخت پوشه و ... را انجام دهید و به دلیل مزایای زیاد,  IMAP جای POP3 را در دنیای امروزی گرفته است. یکی از مزایای دیگر IMAP حالت اشتراک گذاری پست الکترونیک میباشد. برای مثال یک شرکت را در نظر بگیرید که در آن به چند کاربر اجازه دسترسی به پست الکترونیک شرکت را داده اند در این حالت IMAP راه حل مناسبی است چرا که همه کاربران معرفی شده میتوانند از پست الکترونیک شرکت برای مشاهده یا دانلود بهره برند.

در یک نگاه

POP3
: پورت  110 - دارای کانال یک طرفه - فقط دریافت پست الکترونیک - امنیت بسیار بالا - پس از دریافت پست الکترونیک از روی سرور پاک شده - به صورت آفلاین قابلیت ویرایش دارد.

IMAD : پورت 143 - مانند خیابان دو طرفه میباشد هم دریافت میکند هم در صورت اعمال تغییرات بر روی پست الکترونیک این تغییرات همزمان بر روی سرور هم اعمال میشود, مثلا با پاک کردن پست الکترونیک, در سرور هم حذف میشود - پس از دریافت از روی سرور پاک نمیشود - هم به صورت آفلاین در نرم افزارهای پست الکترونیک قابل دسترسی است و هم به صورت آنلاین در سرویس دهندگان پست الکترونیک. 


به زبان ساده

POP3 :  پست الکترونیک را از سرور دانلود میکند و دیگر در فضای مجازی وجود ندارد (امنیت بالا)
IMAP : پست الکترونیک بر روی سرور ذخیره میماند تا زمانی که کاربر پست الکترونیک را پاک کند در فضای مجازی وجود دارد و قابلیت به اشتراک گذاری دارد (امنیت پایین)
آرمان آرام

بنده دانشجوی ارشد نرم افزار هستم . بیشتر زمان کار و تفریحم در شبکه های کامپیوتری خلاصه میشه. پشتیبان adsl یکی از ISP ها هستم. امیدوارم بتوانم با مطالبم در راستای پیشبرد سایت باریا موفق عمل کنم.

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظر خود را اضافه کنید.

Post comment as a guest

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 3 حرف باشد
شرایط و قوانین.
نظرات | Add yours
  • هیچ نظری یافت نشد

درباره ی ما

باریا یعنی خدای دانش.
خدایی که علم خودش را به همگان اعطا میکند.
هدف گروه باریا هم همین است.
اموزش رابگان به همه ایرانیان در قالب ویدیو و مولتی مدیا که به راحتی بتونن به علوم نوین و مسایل کامپیوتری روز اشنا بشن.

حدود 10 نفری هستیم که در این سایت با تخصص های مختلف کار میکنیم. هرکی یه قسمت رو اداره میکنه.
امیدوارم مطالب مفیدی برای شما دوستان داشته باشیم


آخرین پست ها

روزنامه

آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا از آخرین مطالب ما در ایمیل خود با خبر شوید